پسا نوشتِ پست قبل!

بهتره ما هنجار رو با توجه به فرهنگ مردم کشور خودمون و اعتقاداتمون بسنجیم.

هنجار در هر اجتماعی تعریف خاص خودش رو داره. اینکه شما جوامع غربی رو الگوی مناسبی برای مثال زدن بدونید، از نظر من درست نیست. چرا؟ چون هنجار در جوامع اروپایی در نداشتن حجاب اسلامیِ ما و پوشیدن هر لباسی در جایگاه خاص خودشه (مایو کنار دریا، لباس باز و شب در مهمانی ها و لباس رسمی هنگام کار)

خب. با این حساب، من میتونم هنجار رو با توجه به پوشش قبیله ای در آمازون بیان کنم. این قبیله هیچ پوششی ندارند و قسمت های مختلف بدنشون رو رنگ آمیزی میکنند! یعنی بی پوششی هنجار این جمعیته. اگر من و شما وارد این قبیله بشیم، از نظر اونها نکوهش میشیم و رفتاری خلاف هنجار اونها انجام دادیم.

در یک جامعه ی مسلمان هم همینطوره. شما نگاه نکن که محیط اجتماعی ما سرشار از بدحجابیه. وقتی شما این رو میبینی، احساس میکنی مردم کشورت دوست دارن حجاب نداشته باشن و معترضن. اما به این نکته توجه نمیکنی که اکثر معتقدین به حجاب، رفتارها و رفت و آمدهاشون هم در حجابه و اصلاً همین حجاب باعث دیده نشدنشونه. وگرنه من به عنوان یک شهروند تهرانی، روز قدس همین امسال، از دیدن این تعداد بانوی محجبه در تهران، به شگفت اومدم. من نمیدونم دین شما، براتون چقدر اهمیت داره و اصلاً چطوری قبولش دارید.اما احتمالاً این بحث بین دو گروه مخالف و موافق تا ابد ادامه داره...

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
مونا

سلام ارغوانی جان. خیلی خوب گفتی . بهتر از این نمی شد جواب اون کسایی رو که ایران رو با غرب مقایسه می کنن ، داد [مغرور]

علیرضا

سلام بر استاد قهرمان بنده با دوری از فضای این پست فقط اعلام میکنم: بیکار نشینم[نیشخند][زبان][چشمک]

مهدی.تی.کی

به نظرم مهمتر از خود حجاب، اعتقاد به حجابه